پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تِس به دنبال سیاره هایی در همسایگی زمین

پا گذاشتن در جای پای رصدخانه فضایی کپلر ناسا، کار ساده ای نخواهد بود. کپلر که در سال ۲۰۰۹ ماموریت خود را آغاز کرد، مسئول کشف حدود سه چهارم از بیش از ۳۷۰۰ سیاره فراخورشیدی شناخته بوده است.

در بین رصدهای کپلر همچنین هزاران گزینه دیگر وجود دارند که نامزد قرار گرفتن در فهرست سیاره‌های فراخورشیدی هستند.

حالا ناسا آماده می‌شود تا قدم بعدی خود را بردارد. حدود ۱۰ روز دیگر (۱۶ آوریل) این آژانس فضایی در نظر دارد تا ماموریت تازه شکارچی سیاره‌های فراخورشیدی خود به نام ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی های گُذران (TESS) را راهی فضا کند.

ماموریتی ۳۳۷ میلیون دلاری که بیش از ۲۰۰ هزار ستاره درخشان نزدیک به خورشید را زیر نظر خواهد گرفت و در اطراف آن ها به دنبال سیاره های احتمالی خواهد گشت که از مقابل قرص این ستاره ها عبور می کنند.

با توجه به تعداد ستاره هایی که این ماموریت آن ها را زیر نظر خواهد گرفت به نظر می رسد از نظر تعداد این ماموریت نتواند موفقیت کپلر را تکرار کند و تعداد سیاره های کمتری را بیابد. اما کیفیت آنچه خواهد یافت می تواند به طور چشمگیری مهم و ارزشمند باشد.

به گزارش نیچر، سارا سیگر، سیاره شناس برجسته موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اهمیت این ماموریت را نه در تعداد سیاره هایی که خواهد یافت که در نزدیکی آنها به خورشید می داند.

این ماموریت با هدف پیدا کردن سیاره هایی طراحی شده است که ستاره شناسان امکان بررسی جزیی تر و دقیق تر آن ها را دارند. بر اساس گزارشی تحقیقاتی، انتظار می رود این فضاپیما بتواند بیش از ۵۰۰ سیاره فراخورشیدی پیدا کند که ابعاد آنها از دو برابر ابعاد زمین تجاوز نمی کند.

این سیاره ها بستر و بنیاد تحقیقات سال ها و دهه‌های آتی را خواند ساخت و شاید نخستین اهدافی باشند که ستاره شناسان امکان بررسی دقیق تر وجود حیات احتمالی در آن را بیابند.

در صورتی که اتفاق غیر منتظره ای پیش نیاید، تِس روز ۱۶ آوریل بر دوش پرتابگر فالکون - ۹ شرکت اسپیس ایکس، از پایگاه فضایی کیپ کندی به فضا پرتاب خواهد شد. این ماموریت ناسا که با مشارکت MIT و سرمایه گذاری ابتدایی گوگل و در قالب یکی از پروزه های برنامه کاوشگران (Explorers) ناسا به فضا پرتاب می شود، از چهار سامانه تصویر برداری دیجیتال میدان دید باز برخوردار است.

هر یک از این سامانه ها میدان دیدی مغادل ۲۴ در ۲۴ درجه قوس دارند و از ترکیبی زا لنزهای اپتیکی متنوع تشکیل شده اند.

مدت پیش بینی شده برای مرحله اولیه ماموریت حدود دو سال است و بسته به عملکرد آن ممکن است این مدت تمدید شود.

منبع: سیناپرس


٠٨:٥٠ - يکشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٣٣١٨٣    /    تعداد نمایش : ٣٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: