پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تکامل چرخ تجهیزات مطالعات سیاره ای

سیناپرس: سازمان فضایی ناسا به تازگی نوعی چرخ هوشمند و دارای حافظه طراحی کرده است که در ماموریت آتی کاوش در مریخ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این چرخ می تواند در صورت آسیب دیدن، به حالت اول خود بازگردد.

یکی از بخش های مهم تجهیزات مطالعات فضایی که در نحوه عملکرد کاوشگران فضایی نقش به سزایی دارند، چرخ های این کاوشگران است.

طراحی چرخ کاوشگرهای فضایی از جمله مریخ نوردها، ماه نوردها و سایر کاوشگرانی که به انجام ماموریت روی سطح سایر سیارات یا دنباله دارها می پردازند، باید به گونه ای باشد که در برابر شرایط محیطی خاص این مناطق مقاوم بوده و توانایی حرکت روی سطوح مختلف، تحمل دمای زیاد یا بسیار کم را داشته و عملکرد خود را حفظ کنند.

در حقیقت طراحی چرخ کاوشگرهای فضایی از جمله مریخ نوردها، ماه نوردها و سایر کاوشگرانی که به انجام ماموریت روی سطح سایر سیارات یا دنباله دارها می پردازند، باید به گونه ای باشد که در برابر شرایط محیطی خاص این مناطق مقاوم بوده و توانایی حرکت روی سطوح مختلف، تحمل دمای زیاد یا بسیار کم را داشته و عملکرد خود را حفظ کنند.

سازمان فضایی ناسا به تازگی برای مریخ نوردی که قرار است به ماموریت اعزام شود، نوعی چرخ ساخته شده از توری از جنس نوعی آلیاژ ویژه طراحی کرده است که دارای حافظه بوده و پس از بروز هر نوع آسیب و تغییر شکل، قادر است به شکل نخستین خود بازگردد.

این چرخ جدید در آزمایشگاه شبیه سازی شده سطح مریخ (Jet Propulsion Laboratory) استفاده شده و همچنین پژوهشگران آن را در شرایط مختلف دیگری روی سطح زمین آزمایش کردند. در این گزارش تصویری به روند تکاملی چرخ های استفاده شده در کاوشگران فضایی می پردازیم.

کلیپ ویدیویی چرخ جدید کاوشگرهای ناسا

 

 


١٤:٠٠ - سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٦٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: